,

Najlepiej zarabiający e-sportowcy

Gry od niepamiętnych czasów cieszą się ogromną popularnością. Ludzie zagrywają się dziś w gry komputerowe, gry konsolowe, gry mobilne, a także w gry hazardowe online, w które można zagrać w legalnych kasynach internetowych, takich jak Mr Bet. Jedni grają w gry dla rozrywki, żeby spędzić przyjemnie swój wolny czas, a inni robią to zawodowo, zarabiając przy tym niemałe pieniądze.

E-sport, czyli profesjonalne rozgrywki w grach, w ostatnim czasie rozrósł się do ogromnych rozmiarów. To branża, w której drzemią potężne pieniądze. Choć może wydawać się, że zawodowe granie w League of Legends czy Dota 2 jest łatwe i przyjemne, to w rzeczywistości jest to katorżnicza praca, która wymaga od profesjonalnych graczy niebywałego zawzięcia i mnóstwa wyrzeczeń.

Niemniej jednak, zarobki są tu adekwatne do włożonego wysiłku, bo wielu e-sportowców, którzy jeszcze niedawno byli traktowani jak nerdy i przegrywy, dziś jest milionerami. Oto najlepiej zarabiający e-sportowcy na świecie.

Topias „Topson” Taavitsainen

Topson to pochodzący z Finlandii gracz Dota 2, a konkretnie midlaner zespołu OG. Początkowo szkolił się w kierunku zostania kucharzem, jednak zdecydował opuścić szkołę i w 100% skupić się na swojej ulubionej grze. Bardzo szybko wzbił się na profesjonalny poziom i zaczął zarabiać duże pieniądze. Przez lata swojej kariery zgromadził oszałamiającą kwotę: ponad 5,5 miliona dolarów.

Dota 2 to gra drużynowa, zatem jego sukces pieniężny to zasługa całego zespołu, jednak Topsonowi w żaden sposób nie można odjąć ogromnych umiejętności. Jest to bez wątpienia jeden z najlepszych graczy Dota 2 w historii. Brał udział w dziesiątkach turniejów, a jego najważniejsze osiągnięcia e-sportowe to przede wszystkim zwycięstwa w The International 2018 i 2019, które łącznie zapewniły organizacji OG blisko 27 milionów dolarów.

Gra

Dota 2

Łączne zarobki

5,5 miliona dolarów +

Sebastien „Ceb” Debs

Ceb to francuski gracz Dota 2 i także członek organizacji OG, gdzie pełnił funkcję zarówno gracza (grał na offlanie), jak i trenera. Choć w 2021 roku przeszedł na e-sportową emeryturę, to nadal pozostaje aktywny w świecie e-sportu. Co więcej, jest jednym z najbogatszych graczy e-sportowych na świecie. Sebastien w karierze rozegrał ponad 65 turniejów, a jego dorobek to ponad 5,8 miliona dolarów.

Większość z jego e-sportowej skarbonki to wygrane podczas The International 2018 i The International 2019, gdzie OG stanęło na najwyższym stopniu podium, przejeżdżając się po rywalach, jak walec po asfalcie. Choć Ceb nie jest już aktywnym graczem, to nadal jest uważany za jednego z najlepszych graczy Dota 2 wszechczasów.

Gra

Dota 2

Łączne zarobki

5,8 miliona dolarów +

Anathan „ana” Pham

Podobnie jak poprzednicy, Anathan to również były członek formacji OG i jeden z najlepszych graczy w historii gry Dota 2, którego główna rola to carry. Ten pochodzący z Australii e-sportowiec swoją karierę rozpoczął w 2013 roku i na przestrzeni lat udało mu się na turniejach Dota 2 zbić niemały majątek: ponad 6 milionów dolarów.

Większość z jego wygranych pieniędzy to zasługa sięgnięcie po zwycięstwo podczas najbardziej prestiżowych zawodów Dota, czyli The International w 2018 i 2019 roku. Ana w 2021 roku na chwilę zawiesił swoją klawiaturę i mysz na kołku, jednak postanowił wrócić do e-sportu w sierpniu 2022 roku, dołączając do organizacji T1, znanej wcześniej jako SK Telecom T1.

Gra

Dota 2

Łączne zarobki

6 milionów dolarów +

Jesse „JerAx” Vainikka

Fiński weteran gry Dota 2 występujący na pozycji supporta. Jego doświadczenie na scenie e-sportowej jest ogromne, bo łącznie wziął udział w ponad 65 prestiżowych turniejach, gdzie łącznie udało mu się zdobyć ponad 6,4 miliona dolarów. JerAx jako gracz występował w wielu topowych zespołach m.in. Evil Geniuses, Team Liquid i OG.

To właśnie z OG udało mu się wygrać najwięcej pieniędzy w karierze, bo w 2018 oraz 2019 roku drużyna przywiozła do domu tytuły mistrzów The International. Te wygrane sprawiły, że dziś jest on drugim najbogatszym e-sportowcem na świecie. Vainikka w 2020 roku odszedł na emeryturę, jednak pod koniec 2021 roku wrócił do aktywnego grania w EG, a następnie przeszedł do Team Liquid, gdzie aktualnie pełni rolę trenera.

Gra

Dota 2

Łączne zarobki

6,4 miliona dolarów +

Johan „N0tail” Sundstein

N0tail to dziś najbogatszy gracz e-sportowy na świecie, którego łączny dorobek wynosi ponad 7 milionów dolarów. To duński gracz Dota 2, a jego główną rolą jest support. Był kapitanem w drużynie OG, z której to pochodzi lwia część jego e-sportowych zysków. To jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych graczy w historii Dota 2 — łącznie miał okazję zagrać w ponad 120 turniejach.

Najważniejsze i najbardziej dochodowe wydarzenie w jego karierze to oczywiście turniej The International, gdzie wraz z resztą OG w 2018 i 2019 roku sięgał po zwycięstwo, co łącznie zasiliło jego budżet kwotą 3 milionów dolarów. Choć przygoda Johana z profesjonalnym graniem w Dota 2 dobiega już końca, jego doświadczenie oraz zarobki nie mają na razie sobie równych.

Gra

Dota 2

Łączne zarobki

7 milionów dolarów +

Nikodem Potocki
Nikodem Potockihttps://www.facebook.com/red.nikodem.potocki/
Absolwent informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizujący się w Big Data. Moja pasja to sport, w szczególności piłka nożna, siatkówka i MMA. Z wyboru kibic Atalanty Bergamo i Warty Poznań. Dążę do tego, by moje teksty łączyły sferę zawodową i zainteresowania.

Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.