,

Ronaldo Nazario – co warto o nim wiedzieć?

W historii piłki nożnej zapisało się wielu znakomitych piłkarzy, których osiągnięcia podziwiane są przez kolejne pokolenia. Wśród osobistości, które na stałe zapisały się w historii futbolu, bez wątpienia należy uwzględnić Ronaldo Nazario. Był to jeden z najwybitniejszych piłkarzy przełomu XX i XXI wieku, którego historia jest pełna tajemnic związanych z jego chorobą. Co warto wiedzieć o Ronaldo Nazario? Podpowiadamy.

Kim jest Ronaldo Nazario?

Ronaldo Nazario to brazylijski piłkarz, który grał na pozycji napastnika. Był on jednym z najlepszych piłkarzy w dziejach mistrzostw świata, a także drugim najlepszym strzelcem tej imprezy. Urodził się 18 września 1976 roku w Rio de Janeiro, choć dokumenty wskazują, że urodził się 22 września 1976 roku. Z tego powodu zawodnik ten obchodzi urodziny dwa razy: 18 września w rodzinnym gronie, a 22 września wśród kibiców. Jego miłość do futbolu była silna od małego.

Ze względu na swoją pasję do piłki nożnej Brazylijczyk w wieku 11 lat postanowił rzucić szkołę i całkowicie poświęcić się ukochanej dyscyplinie. W wieku 12 lat dołączył do drużyny, gdzie w debiutanckim sezonie strzelił aż 166 bramek. Ronaldo Nazario wyróżniał się na tle rówieśników. Dlatego zaczęły interesować się nim profesjonalne klub, które do dzisiaj każdy bukmacher darzy dużym szacunkiem. W kraju o Ronaldo Nazario zrobiło się głośno wtedy kiedy w wieku 16 lat w meczu strzelił pięć goli. Dzięki jego świetnej postawie przyczynił się on do pierwszego w historii klubu zwycięstwa w pucharze Brazylii. Został on powołany również na do reprezentacji na Mistrzostwa Świata w 1994 roku.

Sukcesy Ronaldo Nazario

Brazylijski piłkarz w 1996 roku przeszedł do Barcelony za wówczas rekordową kwotę 19,5 miliona funtów, gdzie w debiutanckim sezonie strzelił 47 bramek w 51 meczach. Dzięki czemu zdobył tytuł najlepszego strzelca ligi hiszpańskiej, a także tytuł zawodnika roku FIFA. W tym czasie po raz pierwszy doznał on kontuzji kolana, jednak nie była ona na tyle poważna, by mogła go wyeliminować z gry. Dlatego po operacji szybko wrócił na boisko. Po jednym sezonie w Barcelonie postanowił zmienić klub na Inter Mediolan, gdzie wygrał po raz pierwszy w swojej karierze Złotą Piłkę, stając się najmłodszym laureatem tej nagrody w historii.

Następnie 21-letni piłkarz pojechał z reprezentacją Brazylii na mistrzostwa świata we Francji, gdzie zaczął odczuwać spore problemy zdrowotne. Zespół Brazylii doszedł do finału Mistrzostw Świata w 1998 roku i Ronaldo miał w tym duży wkład, ponieważ zdobył na tym turnieju pięć bramek. Jednak kilka godzin przed rozpoczęciem finałowego spotkania dostał padaczki. Uraz kolana z kolei niemal całkowicie wykluczył go z gry również po powrocie do Mediolanu. Piłkarz mimo wielu sukcesów na swoim koncie ze względu na rosnącą wagę musiał mierzyć się z zarzutami łapczywego i niepohamowanego jedzenia. Mimo to w grudniu 2002 roku po raz drugi w karierze wygrał Złotą Piłkę. Jego forma w barwach Realu Madryt w kolejnych sezonach była jednak bardzo rozchwiana. Po latach okazało się, że jego wysoka waga nosząca nawet ponad 100 kg mogła być spowodowana niedoczynnością tarczycy.

Nikodem Potocki
Nikodem Potockihttps://www.facebook.com/red.nikodem.potocki/
Absolwent informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizujący się w Big Data. Moja pasja to sport, w szczególności piłka nożna, siatkówka i MMA. Z wyboru kibic Atalanty Bergamo i Warty Poznań. Dążę do tego, by moje teksty łączyły sferę zawodową i zainteresowania.

Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.