Ronaldo Nazario – co warto o nim wiedzieć?

W historii piłki nożnej zapisało się wielu znakomitych piłkarzy, których osiągnięcia podziwiane są przez kolejne pokolenia. Wśród osobistości, które na stałe zapisały się w historii futbolu, bez wątpienia należy uwzględnić Ronaldo Nazario. Był to jeden z najwybitniejszych piłkarzy przełomu XX i XXI wieku, którego historia jest pełna tajemnic związanych z jego chorobą. Co warto wiedzieć o Ronaldo Nazario? Podpowiadamy.

Kim jest Ronaldo Nazario?

Ronaldo Nazario to brazylijski piłkarz, który grał na pozycji napastnika. Był on jednym z najlepszych piłkarzy w dziejach mistrzostw świata, a także drugim najlepszym strzelcem tej imprezy. Urodził się 18 września 1976 roku w Rio de Janeiro, choć dokumenty wskazują, że urodził się 22 września 1976 roku. Z tego powodu zawodnik ten obchodzi urodziny dwa razy: 18 września w rodzinnym gronie, a 22 września wśród kibiców. Jego miłość do futbolu była silna od małego.

Ze względu na swoją pasję do piłki nożnej Brazylijczyk w wieku 11 lat postanowił rzucić szkołę i całkowicie poświęcić się ukochanej dyscyplinie. W wieku 12 lat dołączył do drużyny, gdzie w debiutanckim sezonie strzelił aż 166 bramek. Ronaldo Nazario wyróżniał się na tle rówieśników. Dlatego zaczęły interesować się nim profesjonalne klub, które do dzisiaj każdy bukmacher darzy dużym szacunkiem. W kraju o Ronaldo Nazario zrobiło się głośno wtedy kiedy w wieku 16 lat w meczu strzelił pięć goli. Dzięki jego świetnej postawie przyczynił się on do pierwszego w historii klubu zwycięstwa w pucharze Brazylii. Został on powołany również na do reprezentacji na Mistrzostwa Świata w 1994 roku.

Sukcesy Ronaldo Nazario

Brazylijski piłkarz w 1996 roku przeszedł do Barcelony za wówczas rekordową kwotę 19,5 miliona funtów, gdzie w debiutanckim sezonie strzelił 47 bramek w 51 meczach. Dzięki czemu zdobył tytuł najlepszego strzelca ligi hiszpańskiej, a także tytuł zawodnika roku FIFA. W tym czasie po raz pierwszy doznał on kontuzji kolana, jednak nie była ona na tyle poważna, by mogła go wyeliminować z gry. Dlatego po operacji szybko wrócił na boisko. Po jednym sezonie w Barcelonie postanowił zmienić klub na Inter Mediolan, gdzie wygrał po raz pierwszy w swojej karierze Złotą Piłkę, stając się najmłodszym laureatem tej nagrody w historii.

Następnie 21-letni piłkarz pojechał z reprezentacją Brazylii na mistrzostwa świata we Francji, gdzie zaczął odczuwać spore problemy zdrowotne. Zespół Brazylii doszedł do finału Mistrzostw Świata w 1998 roku i Ronaldo miał w tym duży wkład, ponieważ zdobył na tym turnieju pięć bramek. Jednak kilka godzin przed rozpoczęciem finałowego spotkania dostał padaczki. Uraz kolana z kolei niemal całkowicie wykluczył go z gry również po powrocie do Mediolanu. Piłkarz mimo wielu sukcesów na swoim koncie ze względu na rosnącą wagę musiał mierzyć się z zarzutami łapczywego i niepohamowanego jedzenia. Mimo to w grudniu 2002 roku po raz drugi w karierze wygrał Złotą Piłkę. Jego forma w barwach Realu Madryt w kolejnych sezonach była jednak bardzo rozchwiana. Po latach okazało się, że jego wysoka waga nosząca nawet ponad 100 kg mogła być spowodowana niedoczynnością tarczycy.

Redakcja
Redakcja
Redakcja serwisu SoccerLive24.pl

Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.

x