,

Jak zarabiać na blogu lub stronie internetowej: skuteczne wskazówki i strategie

Obecnie tysiące ludzi utrzymuje się z blogowania — skoro czytasz ten artykuł, to zapewne chciałbyś do nich dołączyć. Chociaż wymaga to nieco więcej czasu niż zagranie w zdrapki online na prawdziwe pieniądze i zgarnięcie kilku wygranych, to jednak proces ten nie jest wcale niemożliwy do zrealizowania. Istnieje co najmniej kilka sposobów na osiągnięcie sukcesu, a my w tym poradniku pokażemy Ci, jak możesz zacząć zarabiać na blogu.

Jak zatem zacząć zarabiać na swoim blogu?

Przygotowaliśmy dla Ciebie krótką ściągawkę z kilkoma skutecznymi sposobami pozwalającymi zacząć monetyzować popularność swojej strony internetowej. Już za moment opowiemy Ci szczegółowo, w jaki sposób każda z tych metod może pomóc Ci zarabiać pieniądze na swoim blogu.

Google AdSense

Umieszczanie reklam na swoim blogu to świetny sposób na zarabianie pieniędzy na blogu. A najlepszym sposobem jest wykorzystanie Google AdSense — jest to program typu PPC (pay-per-click, czyli dochód za kliknięcia), który umożliwia wyświetlanie reklam na Twoim blogu. Jest to jedna z najwygodniejszych metod, ponieważ Google zajmie się prawie wszystkim: tym, jakie reklamy wyświetlić, zrealizuje cały proces rozliczeniowy itp. Dodatkowo będziesz mógł dostosować typy reklam, które pasują do Twojego bloga.

A jak umieścić reklamę na swoim blogu?

  1. Najpierw zarejestruj się w Google AdSense, a potem wpisz swoje dane (adres URL strony, dane do rozliczenia itp.)
  2. Potem skopiuj specjalny kod weryfikacyjny. Umieść go pomiędzy znacznikami <head> i </head> wszystkich stron, na których chcesz wyświetlać reklamy. Najłatwiej to zrobić, instalując wtyczkę Ad Inserter jeśli jest dostępna dla Twojego CMS-a (na przykład WordPressa). Poczekaj, aż Twoje konto zostanie zatwierdzone. Proces rejestracji jest bardzo szybki, ale weryfikacja Twojego konta przez Google może zająć do dwóch tygodni.
  3. Zacznij tworzyć reklamy. Po zweryfikowaniu konta będziesz mieć dostęp do panelu AdSense. Przejdź do Moje reklamy >> Nowa jednostka reklamowa i dostosuj swoje reklamy: nazwę, rozmiar i typ.
  4. Skopiuj i wklej kod reklamy na swoim blogu. Możesz to zrobić ręcznie, przechodząc do opcji Wygląd >> Widżety i dodając niestandardowy kod HTML . Umieść widget w dowolnej sekcji i wklej tam swój kod. Alternatywnie możesz użyć do tego wtyczki Ad Inserter. Upewnij się, że umieszczasz reklamy w miejscu, w którym odbiorcy będą mogli je od razu zobaczyć.

Alternatywną opcją jest skorzystanie z funkcji automatycznego dobierania pozycji i wielkości reklam przez Google. Nie zawsze działa to perfekcyjnie, ale jeśli nie czujesz się zbyt pewnie w kwestiach technicznych, jest to zawsze jakieś rozwiązanie.

A teraz, gdy reklamy się już wyświetlają na Twoim blogu, pozostaje mieć nadzieję, że uzyskają wystarczającą liczbę kliknięć. Prędzej czy później osiągniesz minimalną kwotę do wypłaty i otrzymasz płatność do końca następnego miesiąca.

Zalety Wady
Cały proces jest bardzo łatwy. Źle zoptymalizowane i pozycjonowane reklamy mogą zmniejszyć ruch na stronie.
Po zakończeniu konfigurowania ustawień nie ma już dalszych kroków do wykonania. Zanim nowe blogi zaczną zarabiać, musi zawsze minąć trochę czasu.

Treści sponsorowane

Jeśli Twój blog ma duży ruch i jest ciekawy (na przykład tematyczny), to na pewno znajdą się sponsorzy, którzy będą chcieli robić z Tobą interesy. To fantastyczny sposób na zarabianie na blogu. Zasadniczo za publikowanie artykułów płaci Ci właśnie sponsor (np. firma). Co dzięki temu zyskuje? Cóż, publikowane artykuły pomagające im zdobyć więcej klientów — czy to w formie recenzji, czy też ogłoszeń o nowych produktach, wyprzedaży itp.

Kto zatem będzie pisać artykuły? To zależy od Twojej umowy ze sponsorem. Jeśli zechce, abyś to Ty tworzył treść, to warto się do tego uprzednio przygotować. Dowiedzmy się zatem, jak najlepiej wykorzystywać możliwości sponsorowane treści do zarabiania pieniędzy na blogu.

  1. Zrób i opublikuj raport analityczny na swoim blogu. Jeśli oczekujesz, że ktoś Ci zapłaci, to przedstaw konkretne argumenty przemawiające za wyborem właśnie Ciebie. Pamiętaj, że firmy oczekują wyników. Pokaż im więc, jak radzi sobie Twój blog: zaprezentuje wyświetlenia strony, współczynnik konwersji itp.
  2. Zaoferuj swoje usługi lokalnym firmom. Początkującym sugerujemy zbudowanie portfolio przed podjęciem pracy dla dużych korporacji. I nie zapominaj o tym, że sponsor musi pasować do Twojej niszy.
  3. Negocjuj swoją cenę. Możesz użyć swego raportu do ustalenia ceny bazowej. Dodatkowo oprzyj jej wysokość na swoim poziomie wiedzy specjalistycznej, wysiłku włożonym w udoskonalenie projektu bloga oraz tego, czy jesteś odpowiedzialny za tworzenie treści w pełni, czy częściowo.
  4. Opublikuj pierwszy post sponsorowany. W niektórych krajach prawo wymaga oświadczenia, że jest to publikacja sponsorowana. Pamiętaj także, aby dopasować ton i styl artykułu do własnego bloga.

Im częściej będziesz to robić, tym szybciej będziesz mógł zawierać transakcje z firmami, które są skłonne zapłacić znacznie więcej. Mimo to możesz poczekać z kolejnymi publikacjami — ciągłe udostępnianie nowych postów sponsorowanych może szybko zmniejszyć zainteresowanie Twoją stroną. Niemniej jednak treści sponsorowane to jeden z najpopularniejszych sposobów zarabiania pieniędzy na blogu.

Zalety Wady
Bardziej naturalne rozwiązanie, niż reklamy AdSense. Kolejne sponsorowane posty mogą zniechęcić odwiedzających.
Z biegiem czasu zyskujesz na wiarygodności. Ustalenie dobrej ceny może być sporym wyzwaniem.
Nikodem Potocki
Nikodem Potockihttps://www.facebook.com/red.nikodem.potocki/
Absolwent informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizujący się w Big Data. Moja pasja to sport, w szczególności piłka nożna, siatkówka i MMA. Z wyboru kibic Atalanty Bergamo i Warty Poznań. Dążę do tego, by moje teksty łączyły sferę zawodową i zainteresowania.

Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.