,

Piłkarskie Areny Mistrzostw Świata FIFA 2022

Dwudziesta druga edycja Pucharu FIFA w piłce nożnej już się zbliża. Tym razem będzie organizowana w Katarze, pustynnym kraju leżącym na Zatoką Perską. Ze względu na wysokie temperatury, mecze Pucharu będą po raz pierwszy rozgrywane późną jesienią. Jednak nie jest to jedyny powód, dla którego te Mistrzostwa będą nietypowe. Gospodarze bowiem przygotowując się już od kilku lat, wybudowali dla piłkarzy i kibiców supernowoczesne areny sportowe, stawiając je zupełnie od podstaw.

Stadiony Kataru: Nowoczesność i tradycja

Pierwsze areny, na których rozgrywane będą mecze tych mistrzostw, zostały przedstawione już w marcu 2010 roku. Stadiony zbudowane przez Katarczyków mają odzwierciedlać historyczne i kulturowe aspekty tego arabskiego państwa, ale także mają być dostosowane do pustynnych temperatur. Na każdym ze stadionów powstanie system chłodzenia, który będzie nie tylko bardzo ekologiczny, ale i efektywny. Nawet bowiem w listopadzie i w grudniu, temperatury potrafią przekraczać 40 stopni Celsjusza w środku dnia. Stadiony mają być wykonane zgodnie z ideą Zero Waste, czyli przy minimalnym generowaniu odpadów, by były jak najbardziej przyjazne dla środowiska.

Główną areną zawodów będzie Stadion Lusail, mieszczący do 86 000 widzów. Będzie to największy stadion mistrzostw i rozegrane zostaną na nim mecze wszystkich faz, w tym finał 18 grudnia. Drugi pod względem wielkości będzie Stadion Al Bayt. Ten obiekt będzie wyposażony w otwierany dach, co umożliwi skuteczne chłodzenie boiska i trybun. Zlokalizowany ponad 30 kilometrów od stolicy kraju, będzie miał olbrzymi parking na 6000 samochodów. Podobnie jak Lusail, zdobył on pięciogwiazdkową akredytację GSAS, przyznawaną najbardziej zrównoważonym ekologicznie obiektom. Jego design inspirowany jest tradycyjnymi namiotami nomadów, z tradycyjnymi kolorami bieli, czarni i czerwieni, nawiązującymi do kultury pustynnych ludów.

W samej stolicy Doha, zlokalizowane będą natomiast aż dwa stadiony, oba mieszczące po czterdzieści tysięcy miejsc. To stadiony Al Thumama oraz Stadion 974. Nazwa tego ostatniego pochodzi od liczby symbolicznych kontenerów transportowych, które zostały na nim ustawione, mające przywoływać na myśl przemysłowe i handlowe korzenie kraju. Ponadto +974 to numer kierunkowy do Kataru, a więc z pewnością architektom przyświetlała też myśl promocji kraju. Jedynym obiektem, który nie będzie całkowicie nowy, choć został gruntownie odnowiony, jest czterdziestotysięczny Khalifa International Stadium. Otwarty w latach 70., w roku 1992 gościł już Puchar Zatoki Perskiej w piłce nożnej, który zwyciężyli zresztą gospodarze.

I to już wszystkie główne areny rozgrywek. Będziecie dopingować ulubioną reprezentację na nadchodzących mistrzostwach świata? My na pewno. Zapowiada się gorąca atmosfera i to nie tylko dzięki piaskom pustyni. Nasza reprezentacja wystąpi w fazie grupowej w grupie C, z bardzo wymagającymi rywalami, którymi będą Meksyk, Argentyna oraz Arabia Saudyjska. Niezależnie od tego, czy nasi wyjdą z grupy i jako czarny koń sprawią niespodziankę, warto spróbować sił w typowaniu wyników, obstawiając zakłady bukmacherskie online. Czołowi bukmacherzy będą udostępniać zakłady na wszystkie mecze FIFA 2022, w tym także naszej reprezentacji. Zapowiadają się gorące mistrzostwa!

Nikodem Potocki
Nikodem Potockihttps://www.facebook.com/red.nikodem.potocki/
Absolwent informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizujący się w Big Data. Moja pasja to sport, w szczególności piłka nożna, siatkówka i MMA. Z wyboru kibic Atalanty Bergamo i Warty Poznań. Dążę do tego, by moje teksty łączyły sferę zawodową i zainteresowania.

Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.