,

Jakie są tajemnice FC Barcelony?

Bez wątpienia FC Barcelona jest uznawana za jedną z najbardziej utytułowanych drużyn piłkarskich wszech czasów. Mówi się, że jednym z kluczy do sukcesu drużyn na wszystkich poziomach klubu jest unikalna filozofia i niezrównane metody treningowe stosowane przez rzeszę trenerów, od poziomu akademii wzwyż. Jednak kopiąc głębiej, okaże się, że wszystko nie jest takie gładkie dla tej drużyny. Stawiając na swoją ulubioną drużynę piłkarską, możesz otrzymać darmowe spiny bezozzytu za rejestrację. Czytaj dalej, aby poznać tzw. szkielety w szafie i po prostu kilka ciekawostek o FC Barcelonie.

Dlaczego legendarnych kibiców FC Barcelony nazywają dupkami?

Nowi użytkownicy kasyna https://www.wyborkasyn.com/nowe-kasyna/ otrzymują 50 darmowych spinów bez depozytu, dzięki czemu fani Barcelony mogą grać w swoje ulubione sloty o tematyce piłkarskiej. Pewnie chcecie wiedzieć, jak nazywają się fani tej legendarnej drużyny. Cóż, jeśli jesteś zdeklarowanym fanem FC Barcelony, to pewnie nazywasz siebie culé, ale czy znasz znaczenie tego terminu? Znaczenie terminu culé, pochodzącego od katalońskiego „cul” oznaczającego „pośladki”, sięga czasów, gdy 29 listopada 1899 roku założono Barça Football Club.

Wtedy, zanim w 1922 roku otwarto stadion Les Corts i na długo przed tym, jak w 1957 roku zastąpiono go obecnym Camp Nou, klub grał na bardzo prostym stadionie, który nie mógł pomieścić wszystkich chętnych kibiców. W efekcie kibice FC Barca ustawiali się poza murem stadionu i siadali przy nim, by oglądać mecze, w zasadzie pokazując postronnym i przechodniom swoje plecy i tyłki.

Paradoksalnie, fakt, że plecy kibiców były jedynymi ich częściami, które można było zobaczyć na tych meczach, doprowadził do tego, że fani klubu stali się znani jako „kules”, nawet po tym, jak Barça zaczęła grać na stadionach wystarczająco dużych, by pomieścić wszystkich zainteresowanych widzów.

Stadion Les Corts został zburzony w 1966 roku, a klub przeniósł się już na Camp Nou, obecny dom FC Barça, ale przydomek kibiców Barça nigdy nie umarł. W rzeczywistości, gdyby FC Barça nigdy nie grała na tak małym stadionie i zawsze mogła pomieścić dużą publiczność, termin określający kibiców tego klubu mógłby nigdy nie zostać wymyślony.

Jeśli jesteś prawdziwym fanem FC Barsa, to wiesz, że miłość do drużyny nie zaczyna się i nie kończy na początku lub końcu meczu. Koulet to „ktoś, kto potrafi dostrzec małe rzeczy, które czynią naszych piłkarzy wielkimi”, pisze jeden z fanów, „ktoś, kto rozumie znaczenie historii naszego klubu i dlaczego znaczy on tak wiele zarówno dla Katalończyków, jak i Hiszpanów, ktoś, kto wnosi krew do Blues i Granaty”.

Pierwszy FC z roczną opłatą przekraczającą 10 mln funtów

Barcelona to jeden z największych klubów piłkarskich na świecie, zarówno na boisku, jak i poza nim. Prowadzony przez swojego inspirującego kapitana Lionela Messiego, klub ma również jeden z najwyższych rachunków płacowych na świecie.

Według najnowszego globalnego badania płac w sporcie, Barcelona stała się pierwszym zespołem sportowym na świecie, którego średnia pensja w pierwszej drużynie przekracza 10 mln funtów (11,3 mln euro).

W ubiegłym sezonie średnie roczne wynagrodzenie piłkarzy Barcelony wyniosło 12,28 mln dolarów, a w pierwszej trójce najlepiej opłacanych zawodników znaleźli się Lionel Messi, Luis Suárez i Antoine Griezmann. Zwłaszcza Messi zarabia około 35 milionów dolarów rocznie, co daje około 646 tysięcy dolarów (540 tysięcy euro) tygodniowo, co czyni go jednym z najwyżej opłacanych w sporcie na podstawie samych zarobków.

Pierwsza drużyna, która wygrała kontynentalną trójkę więcej niż raz
Sześć lat po tym, jak stała się pierwszym hiszpańskim zespołem, który wygrał kontynentalne treble w sezonie 2008-09, Barcelona zdobyła swój trzeci tytuł Ligi Mistrzów, stając się pierwszą drużyną w historii, która zdobyła upragnione treble więcej niż raz.

Mes que un club

Wierna swojemu motto Barcelona była pod wieloma względami czymś więcej niż tylko klubem. „Barcelona, jedna z ostatnich z pięciu najlepszych lig, która umieściła nazwę sponsora na swojej koszulce, ma wieloletnie relacje z UNICEF-em, agendą ONZ odpowiedzialną za zdrowie i rozwój dzieci na całym świecie.

Giganci La Liga, dzięki partnerstwu z UNICEF, zbudowali 16 000 szkół w wielu rozwijających się i słabo rozwiniętych krajach na całym świecie, gdzie sport jest wykorzystywany jako narzędzie zapewniające ponad 1,5 miliona dzieci dostęp do wysokiej jakości edukacji i chroniące je przed śmiertelnymi chorobami, takimi jak HIV/AIDS. Oprócz wspierania celów społecznych, Barcelona promuje również pięć innych sportów zawodowych, w tym sport kobiet.

Klub został założony po ogłoszeniu w gazecie

Kto by pomyślał, że jedna z największych drużyn sportowych na świecie powstała dzięki jednej osobie umieszczającej ogłoszenie w gazecie, prawda? No właśnie tak się stało! 22 października 1899 roku szwajcarski entuzjasta piłki nożnej Hans Gamper umieścił w hiszpańskiej gazecie Los Deportes ogłoszenie o swoim pomyśle na nowy klub piłkarski. Reklama okazała się sukcesem i 29 listopada 1899 roku w Himnazio Sole zebrało się wielu lokalnych graczy i entuzjastów. To właśnie tutaj powstał klub jako Barcelona.

Nikodem Potocki
Nikodem Potockihttps://www.facebook.com/red.nikodem.potocki/
Absolwent informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizujący się w Big Data. Moja pasja to sport, w szczególności piłka nożna, siatkówka i MMA. Z wyboru kibic Atalanty Bergamo i Warty Poznań. Dążę do tego, by moje teksty łączyły sferę zawodową i zainteresowania.

Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.