Od kilku miesięcy na rynku dostępne są już karty GeForce RTX 4090 — nie tylko wersje referencyjne, ale także modele dostosowane przez partnerów firma Nvidia. Tak więc istnieje wiele opcji do przetestowania na rynku. Wiele z tych recenzji skupiało się na pokazaniu możliwości rozdzielczości 4K karty. Wydaje się jednak, że można pójść dalej i zamiast samych tylko zachwytów nad wydajnością spróbować porównać 4090 z innymi kartami i wskazać alternatywy pod względem stosunku ceny do wydajności, albo po prostu samej wydajności. W końcu jeśli otrzymałeś Vulkan Vegas bonus bez depozytu i chcesz grać tylko w oferowane tam gry, nie potrzebujesz aż tak niesamowitych osiągów, nieprawdaż?
Na podstawie wielu przeprowadzonych testów udowodniono już, że karta RTX 4090, oparta na architekturze Ada Lovelace, oferuje rozdzielczość 8K przy 60 fps. W przeszłości Nvidia wspominała nawet, że RTX 3090 również oferowała taką rozdzielczość. Jednak stwierdzenie to nie do końca odpowiadało rzeczywistości, ponieważ karta faktycznie umożliwiała uzyskanie takiej rozdzielczości, ale większość gier działała wtedy z prędkością 30 klatek na sekundę lub jeszcze mniej.
Ale tym razem już na starcie nowy RTX utrzymuje 60 klatek na sekundę podczas grania w większość tytułów w ustawieniach Ultra — w tym włączonym ray tracingu i DLSS.
Gry testowane na RTX 4090
Pierwszą testowaną grą był Microsoft Flight Simulator. Tutaj podczas testów karta utrzymywała średnio 81 kl./s — to spory przeskok wobec 46 kl./s dla RTX 3090. Należy jednak pamiętać, że ta gra uruchomiona została z aktywną funkcją DLSS 3. W związku z tym nie było możliwe określenie rzeczywistej mocy karty oraz tego, co konkretnie zostało ulepszone przez tę technologię.
Cyberpunk 2077
W drugim teście Cyberpunk 2077 został uruchomiony w maksymalnych ustawieniach w rozdzielczości 8K i uzyskał średni wynik 65 fps. Dla porównania RTX 3090 osiągnął na tym samym komputerze średnio 28 klatek na sekundę.
Forza Horizon 5
Forza Horizon 5 to kolejna gra, która wyróżnia się w testach. Tutaj, w przeciwieństwie do innych gier, nie ma obsługi DLSS i dlatego gra działa tak, jak została zaprojektowana, bez żadnych ulepszeń. Przy tym średnia fps wyniosła 76, podczas gdy RTX 3090 osiągnął 35 fps.
Overwatch 2 i Call of Duty: Warzone
Nowo wydany Overwatch 2 również został poddany testowi i zaoferował największy skok wydajności w porównaniu z innymi testowanymi grami. To dlatego, że tytuł działał z imponującymi 520 fps — w porównaniu z 217 fps na RTX 3090. Oczywiście jest to jednak gra o niezbyt wygórowanych wymaganiach sprzętowych.
Ostatecznie ostatni test przeprowadzono z Call of Duty: Warzone, który to tytuł osiągnął 117 kl./s wobec 62 kl./s na poprzedniej karcie.
Jeszcze więcej wyników testów RTX 4090
Wiele różnych redakcji przeprowadzało testy karty RTX 4090 i podzieliło się interesującymi danymi. Niektóre wyniki pokazały wyraźnie, że niektóre bardziej wymagające gry, takie jak Marvel Spider-Man Remastered, działały ze średnią wahającą się między 46 a 53 fps. Jeśli chodzi o znaną grę Red Dead Redemption 2, wartość ta osiągnęła 63 fps przy rozgrywce w 8K.
Watch Dogs Legion było tutaj najbardziej wymagającym tytułem i nawet przy aktywnym DLSS w trybie zrównoważonym tytuł nie uzyskiwał wartości średnich powyżej 41 fps. I na koniec przetestowano także Horizon Zero Dawn. Ta gra uzyskiwała do 55 fps również w trybie zrównoważonym z DLSS.
Na podstawie tych danych można stwierdzić, że RTX 4090 jest pierwszą kartą graficzną zdolną do uruchamiania gier w rozdzielczości 8K bez większych trudności. Można było jednak zauważyć, że w niektórych przypadkach liczba klatek na sekundę plasuje się poniżej średniej i dlatego poświęcenie wydajności karty na rzecz tak wysokiej rozdzielczości może nie być dobrą alternatywą, biorąc pod uwagę, że gra w UltraHD może osiągnąć do 144 fps na tym samym sprzęcie.
Alternatywy dla RTX 4090
Wybór najlepszej karty graficznej jest bardzo trudnym zadaniem, bo nie każdy potrzebuje najwyższej wydajności lub nie dysponuje odpowiednim budżetem. Poniższe propozycje zostały więc oparte o najlepszą opłacalność, czyli stosunek wydajności do ceny.
- Tym samym na pierwszym miejscu znalazła się karta GeForce RTX 3090, czyli ta, która łączy w sobie najlepsze parametry techniczne za w miarę rozsądną cenę.
- Drugą najbardziej opłacalną kartą graficzną jest GeForce RTX 3060 Ti, oferująca naprawdę doskonałe osiągi jak na swoją cenę.
- Uzupełnieniem podium będzie karta graficzna GeForce RTX 3070 — model pośredni, który może być całkiem sprawny w większości zastosowań.
- Na czwartej pozycji wyróżnienie zajmuje GeForce GTX 1660 Super, najtańsza nadająca się do grania karta graficzna, jaką można tu znaleźć. Nie zagrasz na niej w najnowsze gry z płynną grafiką, ale do prostych tytułów w zupełności wystarczy.
- Na piątym miejscu karta graficzna AMD Radeon RX560D jest idealna dla pracowników, którzy pracują z programami do edycji wideo lub grafiki.
- Na szóstym miejscu AMD Radeon RX 480 to bardzo przydatny model dla lubiących nieskomplikowane gry.
- Na koniec listy trafia GeForce G 210, czyli podstawowa karta graficzna, która może zapewnić odpowiednie efekty wyniki na komputerze, na którym nie korzystasz z gier wideo, ani skomplikowanej grafiki 3D.
Zauważ, że nigdzie nie podajemy cen — bo się one nieustannie zmieniają. A to oznacza, że ostatecznego wyboru będziesz musiał dokonać samodzielnie!