,

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w procesie tworzenia gier dla usprawnienia jej mechaniki i rozgrywki

Sztuczna inteligencja w ciągu najbliższej dekady wpłynie na praktycznie każdy aspekt otaczającego nas świata. Jej rzeczywiste możliwości zostały przedstawione dopiero na przełomie 2022 i 2023 roku, ale już dzisiaj wzbudza ogromne kontrowersje ze względu na jej możliwości i potencjalny wpływ na dosłownie wszystko. Czy ktoś kiedykolwiek się zastanawiał, że AI może pomóc generować optymalne treści dla fanów gier losowych albo, że bonus Spin City 50zl został opracowany przy pomocy analizy AI? Oczywiście obecnie znajduje się to jeszcze w sferze teorii, ale już niebawem może stać się rzeczywistością.

W niniejszym artykule przyjrzymy się grom losowym i temu, jak sztuczna inteligencja może wpłynąć na ich produkcję. Już dzisiaj widzimy, jakie ta technologia daje ogromne możliwości przy generowaniu treści oraz grafiki. Odpowiednio wykorzystana i sprzężona z różnymi narzędziami przy produkcji gier, może dać niesamowite rezultaty.

Sztuczna inteligencja do usprawniania analizy danych generowanych przez graczy

Żyjemy w świecie Internetu, który gromadzi ogromne ilości danych o tym, co robimy w każdym jego zakątku. Przechodząc na dowolną stronę, użytkownik danego portalu musi się zgadzać na wykorzystywanie plików cookie, które są podstawowym narzędziem do gromadzenia informacji o ruchu w sieci. Czy to coś złego? Z pewnością znajdą się osoby, którym się to nie podoba, ale tylko w ten sposób można poznać preferencje graczy i tworzyć treści, które rzeczywiście będą im się podobać.

Dotychczas dane te były przetwarzane za pomocą różnych narzędzi i człowiek musiał je przeanalizować, wysnuć wnioski i wprowadzić konkretne zmiany. Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji można ten proces znacząco uprościć, wyciągać znacznie bardziej szczegółowe wnioski i szybciej wdrażać odpowiednie zmiany. Wystarczy wyobrazić sobie system, który na bieżąco analizuje kluczowe kwestie związane z grami i automatycznie wysyła raporty do twórców, którzy mogą natychmiast reagować. W ten sposób gracze zawsze będą otrzymywać produkty, które wpisują się w ich preferencje oraz oczekiwania.

Dzisiaj ten system działa na znacznie prostszych zasadach, więc czas reakcji dewelopera może być dłuższy. Wykorzystując AI, można to znacząco skrócić — zwłaszcza jeśli dodatkowo wykorzysta się możliwości opisane w kolejnych akapitach.

Znaczące usprawnienie wszystkich kluczowych procesów tworzenia gier

Największym ułatwieniem dla producentów gier losowych z pewnością będzie możliwość implementacji AI do narzędzi wykorzystywanych przy tworzeniu gier. Jeżeli ktoś interesuje się tym zagadnieniem, to z pewnością już natknął się na imponujące filmy przedstawiające używanie najnowocześniejszych programów graficznych. Coś, co niekiedy grafikowi zajmowało nawet kilkadziesiąt minut, AI potrafi wygenerować w kilka sekund. Ta zmiana może drastycznie wpłynąć na proces tworzenia gier.

Główne czynniki AI wspomagające przy produkcji gier losowych przedstawione w tabeli.

Tworzenie grafiki Silnik graficzny odgrywa jedną z kluczowych ról w dzisiejszym świecie gier i nie chodzi tutaj jedynie o sektor iGamingu, a także o ogólnie pojęte gry wideo. Możliwości AI pozwalają nawet kilkakrotnie przyspieszyć procesy tworzenia oprawy wizualnej i to będzie miało ogromny wpływ na ich czas produkcji i ostateczną jakość.
Opracowywanie pomysłów AI może być prawdziwą skarbnicą pomysłów, które można wykorzystać w grach losowych — zwłaszcza jeśli wykorzysta się dane analityczne zebrane przy aktualnie popularnych produkcjach.
Rozwiązywanie problemów Podczas procesu produkcyjnego zawsze pojawia się sporo niewiadomych i problemów, które należy rozwiązać. Z pomocą AI będzie można załatwić praktycznie każdą sprawę związaną z procesem produkcyjnym.
Pisanie kodu Sztuczna inteligencja już teraz jest skutecznym pomocnikiem podczas opracowywania kodu w dowolnym języku programowania. Wykrywa błędy, proponuje zmiany i tworzy całe bloki gotowe do implementacji. Dzięki temu programowanie może być nawet kilkakrotnie szybsze.

Wszystkie te czynniki łączy jedno — czas. Dzięki wykorzystaniu AI produkcja gry może być znacznie krótsza. Zaoszczędzony czas można wykorzystać na lepsze dopracowanie lub zmniejszenie kosztów, co może przełożyć się na jeszcze lepsze warunki zabawy — np. wyższy RTP.

Optymalne dostosowanie ryzyka i bezpieczeństwa rozgrywki

Gry losowe są tworzone w taki sposób, aby były jak najprzystępniejsze dla graczy i zapewniały możliwość zarabiania twórców oraz operatorów kasyn internetowych. Im bardziej skomplikowana gra, tym trudniej jest osiągnąć balans pozwalający optymalnie wykorzystać potencjał rozgrywki. W ostatnim czasie można zaobserwować, że gry stają się coraz bardziej skomplikowane. RTP stoi na poziomie 95%, ale rzeczywista wartość przy krótszej lub dłuższej rozgrywce potrafi się całkowicie różnić. To kwestia skomplikowania gry i niezwykle trudnego dostosowania ryzyka rozgrywki. Sztuczna inteligencja może być niezwykle pomocna w analizowaniu i tworzeniu gier z jeszcze lepszym balansem, zapewniając atrakcyjną rozgrywkę, a jednocześnie oferując przystępne warunki do wygrywania.

AI w ciągu kilku lat całkowicie zmieni rynek gier losowych

Sztuczna inteligencja nadal się rozwija. Mimo że może się wydawać, iż już teraz zapewnia nieprawdopodobne możliwości, to swoje skrzydła rozwinie dopiero za kilka lat. Największe firmy z branży IT tworzą swoje narzędzia z zaimplementowanym AI i prawdziwe możliwości pojawią się dopiero za kilka lat. Aktualnie mamy dostęp „jedynie” do zaawansowanych modeli językowych. Pozostaje pytanie, co dalej? Kolejne lata będą niezwykle interesujące, ale jedno jest pewne — ułatwienie tworzenia gier z pewnością wpłynie pozytywnie na rynek, patrząc z perspektywy gracza.

Nikodem Potocki
Nikodem Potockihttps://www.facebook.com/red.nikodem.potocki/
Absolwent informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizujący się w Big Data. Moja pasja to sport, w szczególności piłka nożna, siatkówka i MMA. Z wyboru kibic Atalanty Bergamo i Warty Poznań. Dążę do tego, by moje teksty łączyły sferę zawodową i zainteresowania.

Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.