,

W jaki sposób gracze wspierają działalność charytatywną

Czasy, gdy gry były wyłącznie formą rozrywki i sięgano po nie jedynie dla relaksu w czasie wolnym, już dawno i bezpowrotnie minęły. Dziś gry są czymś zupełnie innym niż tylko formą wypoczynku i próbą odetchnięcia od trudów dnia codziennego. Są obecnie dla wielu stylem życia, bo gaming stał się naturalnym elementem świata, w którym żyjemy. Każdego dnia potężne ilości graczy spędza czas w wirtualnym świecie gier. Niektórzy grają na PC, inni na Xboxie, Playstation lub Switchu, a jeszcze inni wybierają gry hazardowe online w kasynach internetowych, gdzie przykładowo w Ice kasyno logowanie zapewnia dostęp do ogromnej i wciągającej biblioteki gier oraz wielu przeróżnych bonusów.

To wszystko sprawiło, że współczesny gaming przekształcił się w zjawisko globalne, bo gry potrafią łączyć ludzi z całego świata w społeczności. Fakt ten stał się potężnych narzędziem, który zaczęto wykorzystywać w najlepszy możliwy sposób — w celach charytatywnych. Pasjonaci gier znaleźli niezwykle innowacyjny i zarazem bardzo skuteczny sposób na to, jak mogą wykorzystać swoją pasję, aby wspierać różnego rodzaju cele charytatywne i pomagać innym, pokazując, jak dużo dobrego mogą przynieść gry. Dziś gracze z całego świata regularnie wspierają różne akcje charytatywne, jednocząc się i zbierając potężne ilości pieniędzy.

Zbiórki pieniędzy podczas transmisji live

Najpopularniejszą formą wspierania celów charytatywnych w środowisku gamingowym są różnego rodzaju zbiórki pieniędzy prowadzone podczas transmisji na żywo prowadzonych na takich platformach jak Twitch czy YouTube. Wszystko za sprawą tego, że widzowie często są bardzo hojni i potrafią obdarowywać poszczególnych streamerów ogromnymi darowiznami, rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Takie wydarzenie może dotyczyć jednego, konkretnego streamera, lub całą grupę streamerów. Cel takiego przedsięwzięcia jest dość jasny i prosty — zachęcić jak największą ilość widzów, do tego, aby wpłacali na streamie darowizny, które następnie zostaną przekazane na ustalone wcześniej cele charytatywne. Podczas takich streamów zazwyczaj dzieją się niezwykle interesujące i nierzadko szalone rzeczy, np. speedrunning.

Spontanicznych zbiórek, które są prowadzone przez pojedynczych streamerów, można dziś znaleźć każdego dnia całą masę. Taka zbiórka ma charakter zwykłej, codziennej transmisji na żywo z ulubionej gry danego streamera, która trwa przeważnie kilka godzin. Jest jednak mała, ale za to kluczowa różnica w odróżnieniu od zwykłej transmisji. Podczas transmisji charytatywnej pieniędzy z donate’ów nie trafiają bezpośrednio do kieszeni streamera, tylko po zakończeniu transmisji streamer oficjalnie przekazuje te pieniądze na rzez konkretnej organizacji charytatywnej — często robi to również transmisji live. Takie transmisje mają obopólne korzyści, bo streamer robi coś dobrego, a przy tym może podbić sobie widownię i zwiększyć swoją popularność.

W przypadku zorganizowanych transmisji, cała akcja jest o wiele szerzej zakrojona i trwa o wiele dłużej — nawet kilka dni. Jest to swego rodzaju maraton charytatywny, który zrzesza wiele różnych, najczęściej znanych, osobistości ze świata gamingu. Podczas takiego streama ma miejsce rotacja osób, które go prowadzą. Zazwyczaj dostępny jest konkretny harmonogram, który pokazuje, w jakich godzinach można spotkać na tym streamie konkretnego streamera. Takie akcje zbierają potężne ilości środków, bo zwyczajnie mają ogromną skalę, gdyż sprawiają, że w jednym miejscu spotykają się niesamowite ilości widzów, którzy przychodzą z polecenia swoich ulubionych streamerów. Najpopularniejsze gamingowe imprezy charytatywne to:

  • Extra Life,

  • Awesome Games Done Quick,

  • Desert Bus for Hope,

  • Charitable Rust,

  • Jingle Jam.

Niewątpliwie najlepszym serwisem streamingowym do organizowania akcji charytatywnych jest aktualnie Twitch. Platforma ta zrzesza ogromną ilość streamerów i widzów, którzy chętnie angażują się w tego typu akcje. Zbiórki na Twitchu co rusz notują kolejne rekordowe sumy. Co więcej, Twitch oferuje środowisko sprzyjające zbiórkom charytatywnym, ponieważ platforma posiada specjalną funkcję do integracji kanałów z kampaniami charytatywnymi, co w dużym stopniu upraszcza cały proces.

Zbiórki w grach

Inna popularną formą zbierania funduszy na cele charytatywne przez graczy, są zbiórki bezpośrednio w grach, za którymi stoją deweloperzy. W tym zakresie twórcy gier zachęcają graczy do wspierania organizacji charytatywnych poprzez zakupy w grach. Przeważnie jest to skonstruowane w ten sposób, że pewien procent — lub nawet całość — z konkretnych mikrotransakcji dokonywanych przez graczy, jest przekazywana na konto ustalonej wcześniej organizacji charytatywnej, wspierającej np. najbiedniejsze rejony świata lub bezdomne zwierzęta.

Najczęściej takie zbiórki dotyczą przedmiotów kosmetycznych, czyli różnego rodzaju skórek, np. do postaci czy broni. W ten sposób gracz może połączyć przyjemne z pożytecznym, bo może kupić sobie nową skórkę do swojej ulubionej gry, jednocześnie wspierając szczytny cel. W tego typu działaniach niewątpliwym liderem jest Fortnite, który już dawno pokazał światu, że gry potrafią być potężnym narzędziem pod względem zbierania środków na cele charytatywne.

Ogromny impakt graczy

Gracze i całe środowisko gamingowe mają dziś ogromny potencjał w zakresie gromadzenia pieniędzy na cele charytatywne. Współpraca na linii graczy i organizacji charytatywnych ma nieoceniony pozytywny wpływ. Gracze, czy to poprzez transmisje charytatywne, czy też kupowanie przedmiotów w grach, mogą angażować się w szczytne cele, łącząc pasję do gier z filantropią. Społeczność graczy nie raz pokazała, że potrafi zebrać niewiarygodne wręcz sumy na finansowanie badań medycznych, pomoc szpitalom dziecięcym czy wsparcie dla ofiar katastrof.

Nikodem Potocki
Nikodem Potockihttps://www.facebook.com/red.nikodem.potocki/
Absolwent informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizujący się w Big Data. Moja pasja to sport, w szczególności piłka nożna, siatkówka i MMA. Z wyboru kibic Atalanty Bergamo i Warty Poznań. Dążę do tego, by moje teksty łączyły sferę zawodową i zainteresowania.

Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.