,

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej wśród kobiet FIFA 2023: Hiszpania po raz pierwszy zdobywa tytuł mistrzowski

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej kobiet odbywały się w Australii i Nowej Zelandii od 20 lipca do 20 sierpnia 2023 roku. W niedzielę, ostatniego dnia turnieju, wyłoniono zwycięzcę. W finałowym meczu turnieju reprezentacja Hiszpanii pokonała aktualnych mistrzów Europy, reprezentację Anglii, wynikiem 1:0 i po raz pierwszy w swojej historii została właścicielem Pucharu Świata. Jeśli jesteś fanem tego sportu, konieczne musisz odwiedzić stronę GGBet, gdzie znajdziesz wyniki popularnych turniejów i aktualne statystyki piłkarskie.

Jak reprezentacje Hiszpanii dotarła do finału Mistrzostw Świata Kobiet 2023

Droga do głównego meczu rywalizacji drużyn była różna. A rok temu wcale nie było jasne, w jakim składzie Las Rojas pojadą na drugi koniec świata latem 2023 roku. Wszystko zaczęło się od meczu na mistrzostwach kontynentu z Anglią. Hiszpanki odpadły z turnieju, przegrywając z reprezentantkami Foggy Albion w ćwierćfinale.

We wrześniu 2022 r. 15 zawodniczek reprezentacji narodowej wysłało identyczne listy do Hiszpańskiej Federacji Piłkarskiej. Mówiły w nich o nieodpowiednich dla profesjonalnej piłki nożnej warunkach, w jakich drużyna podróżowała na mecze:

  • późne przyjazdy na obiekty;
  • brak personelu pomocniczego;
  • ograniczenie wolności zawodniczek podczas ich pobytu w drużynie narodowej.

Zawodnicy powiedzieli później prasie, że nie domagają się dymisji głównego trenera Jorge Vildy i jego asystentów, ale chcą być wysłuchani przez federację i poczynić postępy w przygotowaniach drużyny. Trzy inne zawodniczki, w tym dwukrotna zdobywczyni Złotej Piłki Alexia Puteljas, nie wysłały listów, ale publicznie wyraziły poparcie dla 15 koleżanek z drużyny.

W każdym razie Vilda pozostał na stanowisku trenera. Jesienią 18 zawodników nie wzięło udziału w meczach towarzyskich, w tym w październikowym meczu z aktualnymi mistrzami świata, USA. Sytuacja zaczęła się zmieniać zimą i wiosną. Zawodnicy zaangażowali się w dialog z federacją i stopniowo wracali do drużyny. Ostatecznie 8 z 15 zawodników, którzy wysłali listy do federacji, było gotowych do wyjazdu na Mistrzostwa Świata. Trzech z nich znalazło się w ostatecznym składzie.

Hiszpanie rozpoczęli mundial od dwóch przekonujących zwycięstw: pokonali Kostarykę 3:0, a następnie Zambię 5:0. Pod koniec fazy grupowej doznali jednak bolesnej porażki z Japonkami – 0:4. Ale w 1/8 pewnie pokonali Szwajcarek (5:1), w ćwierćfinale w doliczonym czasie gry zdołali pokonać Holandię (2:1), a w półfinale wygrali ze Szwedkami, które w 1/8 finału w dramatycznych rzutach karnych zatrzymały reprezentację USA na drodze do nowego mistrzostwa.

Indywidualne trofea Mistrzostw Świata FIFA Kobiet 2023

Liderka reprezentacji Hiszpanii i zawodniczka Barcelony Aitana Bonmati otrzymała Złotą Piłkę jako najlepsza zawodniczka turnieju. Bramkarka reprezentacji Anglii i Manchesteru United Mary Irps otrzymała Złotą Rękawicę. Salma Paralluelo z Barcelony, 19-letnia Hiszpanka, została uznana za najlepszą młodą zawodniczkę. Hinata Miyazawa, która zdobyła 5 bramek dla Japonii, wygrała Golden Boot, nagrodę dla najlepszego strzelca turnieju.

Kolejne mistrzostwa świata kobiet odbędą się w 2027 roku. Miejsce prawdopodobnie będzie znane w przyszłym roku. RPA, Brazylia, Belgia wraz z Niemcami i Holandią oraz USA wraz z Meksykiem wyraziły chęć zorganizowania tego wydarzenia. Podobnie jak turniej we Francji cztery lata temu, Mistrzostwa Świata w Australii i Nowej Zelandii pokazały, że piłka nożna kobiet zyskuje na popularności na całym świecie.

Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.