,

Branża VR i AR — próg wejścia, wynagrodzenia

Nie ma niczego innego, co zajmuje nasze życie tak bardzo, jak nasza praca. Wszyscy staramy się wykonywać pracę, która zmienia świat na lepsze, spełnia nas i zapewnia sowite wynagrodzenie. Wysokość pensji jest silnie skorelowana z wartością, jaką oferujemy dla świata — aktualnie tworzenie wirtualnego środowiska z naciskiem na doświadczenie użytkownika zyskuje uznanie i cieszy się coraz większą popularnością.

Żyjemy w cudownych czasach dla technologii, w których kilka innowacji jest w stanie zmienić świat, jaki znamy raz na zawsze. Do takich możemy zaliczyć:

  • Uczenie maszynowe;
  • Sztuczną inteligencję;
  • Big data;
  • Internet rzeczy;
  • Wirtualna rzeczywistość;
  • Rozszerzona rzeczywistość.

Szczególną uwagę w tym artykule poświęcimy zwłaszcza tej ostatniej technologii, ponieważ jest uważana za taką, która może wprowadzić do naszego życia więcej zmian niż smartfon. Wydaje się to zbyt przeszacowane, dopóki nie weźmiemy pod uwagę prawdziwego potencjału tych technologii i wielu sposobów wykorzystania.

Urządzenia takie jak HTC Vive czy Oculus Rift pozwalają na zanurzenie się użytkownika w wirtualnym środowisku, które wygląda bardzo realistycznie. Wirtualne środowisko może obejmować wiele miejsc takich jak kasyno internetowe czy pole bitwy, w grach FPS. Dzięki VR nie tylko możemy marzyć o zostaniu kierowcą F1 lub astronautą na księżycu — stajemy się nimi, gdy tylko włączymy nasze urządzenie.

Szerokie spektrum możliwości

Wirtualna rzeczywistość to nie tylko medium do zabawy i gier. Może być również wykorzystywana w świecie biznesu. Wyobraź sobie pracę w wirtualnym środowisku, w którym Twój system wyświetlania i sterowania jest niczym innym jak interaktywnym cyfrowym elementem. Żołnierze i personel wojskowy mogą odbyć prawdziwe, realistyczne szkolenie w symulatorze walki. Organy ścigania mogą zrobić to samo, aby przygotować się na określone awaryjne zdarzenia. Możliwości są naprawdę nieograniczone.

Zanim jednak wszystko to się wydarzy, twórcy oprogramowania VR muszą stworzyć taki rodzaj doświadczeń, które ułatwią użytkowanie. Wirtualna rzeczywistość jest nośnikiem cyfrowym, podobnie jak komputery i urządzenia mobilne, a aplikacje i środowiska muszą być tworzone od podstaw. Nakłada to ogromną odpowiedzialność na przeciętnego programistę VR.

Popyt na programistów

Z racji tego, że branża widzi ogromny wzrost i adopcję technologii, programiści VR stają się coraz bardziej poszukiwani. Oczekuje się, że wartość branży VR w 2022 roku może przekroczyć nawet 150 miliardów dolarów. Świadczy to o ogromnej implementacji tej technologii, ponieważ w 2016 roku wartość branży wynosiła zaledwie 40 miliardów. Dzięki temu wiele firm i przedsiębiorstw będzie rozważać swoje wejście na rynek, a to spowoduje jeszcze większe zapotrzebowanie na programistów, którzy znają tę technologię od podstaw. Inżynierowie oprogramowania są niezbędni, aby wprowadzić VR w nasze życie.

Wynagrodzenie dla programistów

Wynagrodzenia w branży informatycznej to jeden z najbardziej gorących tematów, poruszanych przez osoby, które chcą zostać programistami. Branża IT rozwija się w tempie wykładniczym i nie poddała się kryzysom takimi jak np. globalna pandemia, która stała się przyczyną poważnych kłopotów finansowych w wielu innych dziedzinach.

W Warszawie najlepsi programiści mogą liczyć na wypłatę w przedziale od 19,4 do 21,6 tysięcy miesięcznie. Podobnie sytuacja wygląda w Krakowie, gdzie osoby pracujące na tym stanowisku minimalnie mogły liczyć na 20 tysięcy złotych, posiadając już kilkuletnie doświadczenie. W innych większych miastach w Polsce kwota była delikatnie mniejsza, co nie powinno nikogo dziwić, ponieważ to w Warszawie siedzibę mają największe firmy IT. Najmniejsze kwoty zarabiają programiści w Poznaniu, gdzie na początku swojej drogi z informatyką juniorzy mogli otrzymać około 6 tysięcy złotych.

Jak zacząć?

Zastanawiasz się, jak możesz wejść na rynek programistów i rozpocząć pracę związaną z VR? Od czego zacząć? Czy istnieje szkoła oferująca kursy? Odpowiedź na te pytania pozostanie zagadką, ponieważ ostatecznie, jeśli chcesz odnieść sukces, potrzebujesz zaplecza technicznego i ogólnej wiedzy. Wybór kierunku informatycznego na większości uczelni lub szkół na pewno nakieruje Cię na właściwą ścieżkę, przynajmniej na początku.

Jeśli interesują Cię programowanie stricte w branży wirtualnej rzeczywistości, będziesz potrzebował doświadczenia w pracy z oprogramowaniem do modelowania i projektowania 3D, zintegrowanymi środowiskami programistycznymi i językami programowania, takimi jak C lub C++, a także programowaniem graficznym, a nawet praktyką tworzenia gier.

Z kolei w przypadku zainteresowania sprzętem — np. budowanie nowych platform, zestawów słuchawkowych lub innych podobnych urządzeń, będziesz musiał zapoznać się z inżynierią sprzętową i nowoczesną elektroniką. Wymaga to wiedzy i doświadczenia w zakresie inżynierii sprzętowej komputerów i urządzeń mobilnych. Podstawowa wiedza i umiejętności informatyki lub technologii informacyjnej również mogą pomóc w osiągnięciu sukcesu w branży VR.

Podsumowanie

Najważniejszą rzeczą w każdej branży jest to, aby się nie poddawać, jeżeli zależy nam na osiągnięciu prawdziwego sukcesu. Możliwe, że potrzebne będzie szczęście, aby dołączyć do najlepszych firm IT, do których zgłasza się mnóstwo chętnych osób. W większości przypadków dostanie się na szczyt w tej branży, zajmuje wiele lat i wymaga sporego doświadczenia, które systematycznie się zdobywa. Nie można się zniechęcać przez niepowodzenia, jakie z pewnością będą się pojawiać na naszej drodze, ponieważ trzeba zapracować na swoją szansę.

Podążanie odpowiednią ścieżką z pewnością pomoże. Już teraz w szkołach istnieją kursy związane bezpośrednio z wirtualną rzeczywistością, co w przyszłości może okazać się bezcenne. Ponadto w szkołach możesz poznać wiele osób, które podobnie jak Ty, będą zaczynać pracę w tej branży lub będą w niej obecne już od kilku lat. Możliwość wymiany poglądów z takimi osobami również może bardzo pomóc, a dodatkowo istnieje szansa, że dostaniesz zaproszenie do współpracy, jeżeli będziesz wystarczająco dobry. Mamy nadzieję, że ten artykuł odpowiedział na kilka Twoich pytań, a informacje w nim zawarte są ciekawe.

Nikodem Potocki
Nikodem Potockihttps://www.facebook.com/red.nikodem.potocki/
Absolwent informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizujący się w Big Data. Moja pasja to sport, w szczególności piłka nożna, siatkówka i MMA. Z wyboru kibic Atalanty Bergamo i Warty Poznań. Dążę do tego, by moje teksty łączyły sferę zawodową i zainteresowania.

Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.