,

Sopcast FAQ

P1. Jaką wersję media player muszę mieć zainstalowaną, aby oglądać kanały?

Odp: Zalecamy, abyś do oglądania streamu użył wersji Windows Media Player 9 lub 10 (wersja 11 czasami nie współpracuje zbyt dobrze) oraz najnowszy RealPlayer. Proszę sprawdź swoją wersję odtwarzacza. Inne odtwarzacze (vlc, mplayer) mogą być używane, prawdopodobnie ręcznie będziesz musiał uruchomić w nich stream. W tym przypadku, zobaczysz że stream kanału SopCast buforuje i startuje przy użyciu specjalnego adresu url: wpisanego w pole URL odtwarzacza. Dla formatu rm lub rmvb stream będzie musiał być uruchamiany za pomocą RealPlayer, a adres URL uruchamiający taki stream będzie wyglądać tak
Jeśli masz otworzone więcej niż 1 SopClient, porty odtwarzacza wzrastać będą automatycznie.

P2. Pojawia się komunikat "Can not access sop service" bląd pojawiający się po próbie uruchomienia kanału?

Odp: Możliwe, że masz złe połączenie z SopCastem oraz SopPlayer nie może zainicjować normalnie . Musisz zrestartowac SopClient lub otworzyć jeszcze raz stronę WebPlayera i spróbować jeszcze raz.

P3. Pojawia się komunikat "Can not retrieve data" błędna wiadomość podczas buforowania kanału?

Odp: W tym przypadku otrzymujesz listę połączeń pomyślnie i wymiana danych streamu przebiega pomyślnie, ale wszystkie nie są prawidłowo wprowadzone do Ciebie, masz wtedy przeważnie słabą wartość buforu, jeśli ten stan jest zbyt długo, to otrzymujesz wiadomość informującą o błędzie i kanał przestaje buforować.
Ten problem ma miejsce w następujących przypadkach :
- Masz złe połączenie z wszystkimi peerami (użytkownikami) kanału.
-Wszystcy użytkownicy mają nieprawidłowo schynchronizowane dane w czasie.
- SopServer przestał działać.
- Zbyt niskie QC (quality of client network) czyli zbyt niska jakość połączenia łączeń między użytkownikami.
- Łączysz się z nieoficjalnym serwerem SopCast (np. VTTV)

W tym ostatnim przypadku pomaga naścinięcie niebieskiej strzałki przy polu adres.

P4. W odtwarzaczu RealPlayer nie ma głosu lub głos nie jest schynchronizowany z obrazem video?

Odp: Ten problem występuje dość często, gdy stream jest nadawany w przekazie rm/rmvb video, zdaję się, że jest to błąd odtwarzacza RealPlayer. Możesz rozwiązać ten problem wykonując następujące czynności:
- Kliknij przycisk "otwórz w zewnętrznym odtwarzaczu" na dolnym prawym rogu odtwarzacza SopPlayer.
- Spokojnie uruchom proces w odtwarzaczu Real player i odśwież gdy obraz video już jest uruchomiony

P5. Jak długo przeważnie buforuje się kanał?

Odp: To przeważnie zależy od Twojej jakości dostępu do internetu oraz od QC (quality of client network), To powinno przeważnie zawierać się w przedziale czasowym od 30 do 90 sekund.

P6. Jakie zabezpieczenia firewalla są używane gdy oglądamy kanały SopCast?

Odp: Używamy technologii P2P do przesyłania zawartości mediów. To znaczy, że gdy otrzymujesz zawartość mediów od innego źródła, to przekazujesz tą zawartość do innych odbiorców. Aby uzyskać lepszą jakość streamu, powinieneś pozwolić na otworzenie niezbędnych portów do połączenia .
Dla SopClient zaleca się otworzenie portów 3900-13900 dla uzyskania połączenia.
Dla SopServer musisz otworzyć porty 3900-4900.
Jeśli Twój osobisty firewall ma funkcję automatycznej konfiguracji, np. Symantec Internet security, Firewall Microsoft'u (część XP sp2), zaznacz "odblokuj" lub "zezwól" jeśli widzisz informację o prośbie połączenia z Internetem przez SopCast.exe

P7. Jak mogę sprawdzić jakość kanału?

Odp: Dwa parametry mogą być użyte do ustawienia jakości kanału. Jednym z nich jest jakość źródła (QS) a drugim jest jakość połączeń internetowych (QC). QS decyduje o jakości źródła kanału. Słaba wartość QS znaczy, że SopServer ma słabą jakość otrzymywania przekazu kanału i w rezultacie powoduje to słabą jakość przekazu dla wszystkich oglądających. QC decyduje o przeważnej jakości przekazu dla odbierających przekaz wideo danego kanału. Wysoka wartość QC znaczy, że połączenie p2p jest bardzo dobre i każdy oglądający otrzymuje bardzo dobrą jakość obrazu buforu.
Możesz kliknąć na "niebieskie kreski" w zakładce Kanały SopClient'a lub na Webplayerze by zobaczyć jakość danego kanału.

P8. Czemu gdy wysokość mojego buforu jest duża, to nie mogę cały czas oglądać kanału w wysokiej jakości lub obraz zanika?

Odp: Być może kanał ma słabe QS, lub kanał po prostu zgubił połączenie.

P9. Czy mogę użyć SopCast do nadawania własnego kanału. Jeśli tak, to jak to zrobić?

Odp: Oczywiście, że tak! To jest jedną z podstawowych cech programu SopCast. Przez technologię P2P możesz bardzo łatwo nadawać maksymalnie do 100 tysięcy użytkowników oglądających Twój kanał w tym samym czasie używając jednego komputera.
Poniżej opisane jest w prostych krokach jak nadawać własny kanał:

 1. Zarejestruj się na stronie SopCast .
 2. Zaloguj się i wejdź MySop na stronie SopCast'a.
 3. Zarejestruj Kanał.
 4. Dodaj swój kanał do grupy
 5. Ściągnij SopCast (wersja na Windows)
  (przygotuj zawartość kanału, taką jak plik wideo lub stream czasu rzeczywistego)
 6. Otwórz oprogramowanie SopCast , zaloguj się na swoje konto SopCast
 7. Kliknij zakładkę "Mój Serwer", wypełnij niezbędne pola
 8. Kliknij "Start" aby opublikować swój kanał.
 9. Twój kanał zostanie dodany do listy kanałów Sopcast w czasie około 1-3 minut.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, przeczytaj instrukcję obsługi SopCast'a.

P10. Jak stworzyć stabilny kanał?

Odp: Aby stworzyć stabilny kanał, musisz spełnić dwa wymagania
Pierwszym jest stabilne źródło kanału. SopCast utrzymują dwa rodzaje źródeł, pliki lub Media Server. Możesz stworzyć lokalne źródło dla nadawania wlasnego streamu przez pliki media (asf, wmv, rm, rmvb, mp3). Możesz również retransmitować stream z Microsoft Media Server lub Real Network Real Server.
Drugim warunkiem jest stabilne oraz wystarczające połączenie z internetem. Aby stworzyć dobrą jakość kanału, powinieneś zagwarantować miejsce na szybkim i stabilnym serwerze IDC (Internet Data Center) . Dla streamu o jakości 300Kbps, ograniczamy maksymalne połączenie ze źródłem do 2Mbps oraz aktualnie przedział został urozmaicony od 1M do 2M. To powinno służyć 100 tysiącom widzów przy takiej konfiguracji. Jeśli masz połączenie z internetem jakości 256Kbps lub 512Kbps, proponujemy abyś użył jakości około 100-200Kbps do nadawania własnego kanału. (w/w wartości są ilościami danych wysyłanych upload)

P11. Jestem bardzo zainteresowany SopCastem, Jak mogę z wami współpracować?

Odp: W P2P każdy może się przyczyniać do rozbudowy sieci, inni do innych i od nich do Ciebie z powrotem. Im więcej osób ogląda kanał, tym bardziej słynniejszy możesz otrzymywać przekaz kanału. To znaczy, że możesz oglądać kanał płynnie, bez zatrzymywania i czekania. Więc oglądanie Twojego ulubionego kanału jest najlepszym rozwiązaniem.
Jeśli chcesz dostarczać dobrą jakość kanału, to jest proste do przyjęcia.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.