Aktualności

Co to jest technologia AI i jak jest wykorzystywana?

Sztuczna inteligencja, to popularne hasło, o którym prawdopodobnie już kiedyś słyszałeś/aś lub czytałeś/aś. Ale czym tak naprawdę jest i jak się go używa? Sztuczna inteligencja to postęp technologiczny polegający na programowaniu technologii w celu rozwiązywania problemów. O sztucznej inteligencji często mówi się w połączeniu z uczeniem maszynowym lub głębokim uczeniem się i dużymi zbiorami danych. Ostatnio ma też ona zastosowanie w kasynach online GGBet pl.

W tym artykule szczegółowo opowiemy, czym jest sztuczna inteligencja, w jaki sposób jest wykorzystywana i czego możemy się po niej spodziewać w przyszłości.

Czym jest sztuczna inteligencja?

Definicja sztucznej inteligencji, to teoria i rozwój programów komputerowych, które są w stanie wykonywać zadania i rozwiązywać problemy, które zwykle wymagają ludzkiej inteligencji. Rzeczy takie jak percepcja wzrokowa, rozpoznawanie mowy, podejmowanie decyzji i tłumaczenie słów to wszystko, co normalnie wymagałoby ludzkiej inteligencji, ale teraz programy komputerowe mogą wykorzystywać swoją inteligencję i możliwości do rozwiązywania tych zadań.

Ten typ inteligencji powstał w 1965 roku, kiedy to grupa naukowców i matematyków spotkała się w Dartmouth, aby omówić koncepcję komputera, który faktycznie “myśli”. Nie wiedzieli, jak to nazwać i jak to będzie działać, ale ich rozmowy stworzyły iskrę, która rozpaliła sztuczną inteligencję. Od czasu „warsztatu w Dartmouth”, jak to się nazywa, były wzloty i upadki w rozwoju tej inteligencji.

Minęło kilka lat, kiedy pomysł opracowania inteligentnego komputera został porzucony i w ogóle nie wykonano żadnych prac nad tego rodzaju inteligencją.

Czym sztuczna inteligencja różni się od inteligencji ludzkiej?

Czym zatem sztuczna inteligencja różni się od ludzkiej inteligencji? Sztuczna inteligencja i algorytmy umożliwiające jej działanie zostały zaprojektowane przez ludzi i chociaż komputer może uczyć się, dostosowywać lub rozwijać na podstawie otoczenia, ostatecznie został stworzony przez ludzi.

Ludzka inteligencja ma znacznie większą zdolność do wielozadaniowości, zapamiętywania, interakcji społecznych i samoświadomości. Sztuczna inteligencja nie ma IQ, co bardzo różni się od ludzi i ludzkiej inteligencji. Chociaż aplikacje AI mogą działać szybciej, być bardziej obiektywne i dokładne, ich możliwości ograniczają się do możliwości replikowania ludzkiej inteligencji.

Jak działa sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja działa w oparciu o przetwarzanie danych za pomocą zaawansowanych algorytmów. Łączy duże zbiory danych ze swoimi algorytmami, ucząc się na podstawie wzorców lub funkcji danych. Istnieje wiele teorii i dziedzin związanych z systemami AI, w tym:

  • Nauczanie maszynowe: Uczenie maszynowe wykorzystuje sieci neuronowe do wyszukiwania ukrytych wniosków z danych, bez konieczności programowania tego, czego szukać i jakie wnioski wyciągnąć. Uczenie maszynowe to powszechny sposób znajdowania wzorców przez programy i zwiększania ich inteligencji w miarę upływu czasu.
  • Głęboka nauka: Głębokie uczenie wykorzystuje ogromne sieci neuronowe z wieloma warstwami, wykorzystując ich rozmiar do przetwarzania ogromnych ilości danych o złożonych wzorach. Głębokie uczenie się jest elementem uczenia maszynowego, tylko z większymi zbiorami danych i większą liczbą warstw.
  • Obliczenia kognitywne: Celem obliczeń kognitywnych jest interakcja z maszynami na poziomie człowieka. Pomyśl o robotach, które widzą i słyszą, a następnie reagują tak, jak zrobiłby to człowiek.
  • Wizja komputerowa: W sztucznej inteligencji widzenie komputerowe wykorzystuje rozpoznawanie wzorców i głębokie uczenie się, aby zrozumieć obraz lub film. Oznacza to, że maszyna może rozglądać się i robić zdjęcia lub nagrywać filmy w czasie rzeczywistym oraz interpretować otoczenie.

Ogólnym celem sztucznej inteligencji jest stworzenie oprogramowania, które może uczyć się o danych wejściowych i wyjaśniać wynik. Sztuczna inteligencja umożliwia interakcje na poziomie ludzkim, ale w najbliższym czasie nie zastąpi człowieka.

Jak wykorzystywana jest sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana na setki sposobów wokół nas. Zmieniło nasz świat i uczyniło nasze życie wygodniejszym i ciekawszym. Niektóre z wielu zastosowań sztucznej inteligencji, obejmują:

  • Rozpoznawanie głosu: Większość ludzi wie, że należy zadzwonić do Siri, gdy potrzebują wskazówek. Technologia ta jest formą sztucznej inteligencji. Uczenie maszynowe pomaga Siri i innym urządzeniom rozpoznającym głos, poznać Ciebie i Twoje preferencje, dzięki czemu wie, jak Ci pomóc. Narzędzia te wykorzystują również sztuczną inteligencję do pobierania odpowiedzi na Twoje pytania lub wykonywania zadawanych przez Ciebie zadań.
  • Samochody autonomiczne: Uczenie maszynowe i rozpoznawanie wizualne są wykorzystywane w pojazdach autonomicznych, aby pomóc komputerowi pokładowemu zrozumieć otoczenie i móc odpowiednio zareagować. Systemy rozpoznawania twarzy i systemy biometryczne pomagają samochodom autonomicznym rozpoznawać ludzi i zapewniać im bezpieczeństwo. Samochody te mogą uczyć się i dostosowywać do wzorców ruchu, znaków i nie tylko.
  • Chatboty: Wiele firm wykorzystuje sztuczną inteligencję do wzmacniania swoich zespołów obsługi klienta. Chatboty mogą wchodzić w interakcję z klientami i odpowiadać na ogólne pytania bez konieczności angażowania czasu prawdziwego człowieka. Mogą uczyć się i dostosowywać do określonych reakcji, uzyskać więcej informacji, które pomogą im uzyskać inny wynik i nie tylko.
  • Zakupy online: Systemy zakupów online wykorzystują algorytmy, aby dowiedzieć się więcej o Twoich preferencjach i przewidzieć, co będziesz chciał kupić. Następnie mogą umieścić te przedmioty tuż w wyszukiwarce, a dzięki temu szybko przyciągnąć Twoją uwagę.
Nikodem Potocki

Absolwent informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizujący się w Big Data. Moja pasja to sport, w szczególności piłka nożna, siatkówka i MMA. Z wyboru kibic Atalanty Bergamo i Warty Poznań. Dążę do tego, by moje teksty łączyły sferę zawodową i zainteresowania.

Recent Posts

Mecze na żywo – 17.01-20.01. Juventus – AC Milan i nie tylko. Co warto obejrzeć?

Weekend ten obfituje w emocjonujące spotkania w czołowych ligach piłkarskich Europy. Ekscytacja w najlepszych ligach…

1 dzień ago

Mecze na żywo: 10-12 stycznia. Pierwsze El Clasico dla Szczęsnego?

Czas na weekend pełen emocji futbolowych. Szczęsny walczy o swoje pierwsze trofeum z Barceloną W…

1 tydzień ago

Mecze na żywo – 3.01-5.01. Plan transmisji

W obliczu nadchodzących emocji na europejskich boiskach, entuzjaści futbolu mogą spodziewać się wyjątkowo gorącego okresu.…

2 tygodnie ago

Czas na kolejne emocje z Premier League i Serie A. Plan transmisji meczów na żywo 27-30.12

Gdzie oglądać najciekawsze mecze na żywo w nadchodzący weekend? W trakcie kilku najbliższych dni, czas…

3 tygodnie ago

Mecze na żywo: 20-22 grudnia. Barcelona – Atletico i inne hity. Plan transmisji

Przed nami intensywny weekend pełen futbolowych emocji. Ostatnie dni grudnia obfitują w szereg prestiżowych meczów…

4 tygodnie ago

Czas na kolejne mecze Legii i Jagiellonii w Europie! Plan transmisji 6. kolejki Ligi Konferencji

Już dziś polskie zespoły rozegrają swoje kolejne spotkania w Lidze Konferencji. Na godzinę 21:00 zaplanowano…

1 miesiąc ago