,

Puchar Świata w skokach narciarskich 22/23. Zapowiedź.

Już na początku listopada rozpoczyna się nowy sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich. Sezon zainaugurują dwa konkursy na skoczni imienia Adama Małysza w Wiśle Malince. Z uwagi na nadchodzące Mistrzostwa Świata ten sezon jest mocno rewolucyjny, ale ma to być pokłosie braku kolizji przy transmisjach obu imprez.

Inauguracja sezonu rewolucją

Dyrektor Pucharu Świata odszedł w tym sezonie od reguły, którą preferował Walter Hoffer i pierwsze konkursy sezonu po raz pierwszy w historii odbędą się na igielicie. Takiej sytuacji jeszcze nigdy w skokach nie było. Oczywiście jedyne, nad czym muszą pracować organizatorzy to tory lodowe. Niewątpliwie będzie to trudne zadanie do wykonania, gdyż w tych warunkach zazwyczaj skakano na torach polanych wodą w cieplejszych warunkach. Igielita nie może przyjąć poza tym śniegu, gdyż byłoby to niebezpieczne dla samych skoczków.

Tymi konkursami mamy również do czynienia z najwcześniejszą inauguracją sezonu w historii, gdyż zazwyczaj sezon rozpoczynał się pod koniec listopada. Niewątpliwie takie rozwiązanie to prawdziwa rewolucja, ale i eksperyment, który nie wiadomo, czy się powiedzie, jednak Sandro Pertile nie chciał, aby inauguracja sezonu odbyła się poza Polską, skoro tak bywało w ostatnich latach, aczkolwiek przeniesienie jej do Finlandii czy Norwegii oznaczałoby skakanie w normalnych zimowych warunkach.

Jak przed sezonem wygląda forma Polaków?

Zarówno Letnie Grand Prix, a także Mistrzostwa Polski pokazały bardzo wysoki poziom naszych zawodników. Jeśli chodzi o Kamila Stocha, czy Piotra Żyłę to potrzeba czasu, by weszli na swój wysoki poziom. Na razie liderem jest Dawid Kubacki, który wygrał obie wspomniane imprezy i wygląda wręcz rewelacyjnie, bo tylko w jednej z 5 imprez nie wygrał, ale i tak zajął miejsce na podium.

Konkurs numer 1 w Wiśle to możliwość wystawienia całej krajowej czołówki, bowiem można skorzystać z puli aż 13 zawodników i na pewno do tego dojdzie, stąd możliwość sprawdzenia formy Jana Habdasa, Stefana Huli, Aleksandra Zniszczoła, którzy w Mistrzostwach Polski prezentowali bardzo wysoki poziom. Habdas indywidualnie był 6, Hula 3, a Zniszczoł w konkursie drużynowym ustanowił nowy rekord Średniej Krokwi. Warto zwrócić uwagę również na paru innych skoczków, wszak kolejny sezon będziemy mieć rywalizację pomiędzy Jakubem Wolnym i Pawłem Wąskiem o to, komu bliżej do numeru 4 na konkursy drużynowe Pucharu Świata. Powody do zadowolenia więc jak najbardziej są, bowiem i ta ostatnia dwójka prezentuje się jak do tej pory bardzo dobrze.

Harmonogram konkursów w Wiśle

Oczywiście konkursy poprzedzą kwalifikacje, które odbędą się w piątek 4 listopada o godzinie 18:15. Sobota i niedziela ze skokami to w obu przypadkach godzina 16. Po konkursach w Wiśle skoczków czeka długa, bowiem aż 3 tygodniowa przerwa i lot do wietrznego Kuusamo na kolejne 2 konkursy indywidualne.

Oczywiście w ten sam weekend odbędzie się inauguracja sezonu jeśli chodzi o Puchar Świata kobiet z tym, że konkursy pań, również oba indywidualne odbędą się w samo południe.

Nikodem Potocki
Nikodem Potockihttps://www.facebook.com/red.nikodem.potocki/
Absolwent informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizujący się w Big Data. Moja pasja to sport, w szczególności piłka nożna, siatkówka i MMA. Z wyboru kibic Atalanty Bergamo i Warty Poznań. Dążę do tego, by moje teksty łączyły sferę zawodową i zainteresowania.

Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.