Transmisje Premier League od sezonu 2022/2023 w Viaplay

blank

Stało się to czego spodziewaliśmy się od dawna. Nordic Entertainment Group, czyli przedsiębiorstwo zarządzające sportowa platformą streamingową Viaplay przejęło prawa transmisyjne do pokazywania spotkań Premier League od sezonu 2022/2023. Dla polskich kibiców oznacza to, że po raz pierwszy od 20 lat nie obejrzą rozgrywek angielskiej ekstraklasy na stacjach Canal+. Co ta zmiana oznacza dla rynku medialnego i jak duży jest to cios dla Canal+?

blank
Fot. MDI / schutterstock.com

Premier League w Viaplay od przyszłego sezonu

Najlepsza krajowa liga piłkarska na świecie nie będzie już transmitowana na stacjach Canal+ Polska. Ta wiadomość jest ogromnym zaskoczeniem dla wszystkich fanów piłki nożnej. Angielską ekstraklasę pokazywano w tym samym miejscu od późnych lat 90., ale jak widać zmiany są nieuchronne szczególnie w branży medialnej. Kibicom może brakować swoich ulubionych programów czy komentatorów, do których przyzwyczaili się przez ponad 20 lat. W Polsce Premier League ma ogromną ilość fanów, a kibice są wierni swoim ulubionym zespołom. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że zdecydują się oni na wykupienie abonamentu Viaplay, a zrezygnują z dotychczasowych usług Canal+. Oczywiście przy stacji pozostaną osoby, które oglądają Ekstraklasę, amerykańską NBA czy też inne sporty, ale ciężko będzie zachować przy sobie kibiców angielskiej ligi. Jedyna możliwość to wykupienie sublicencji od Viaplay. W Polsce na tej zasadzie dzielone są prawa do transmisji ligi hiszpańskiej pomiędzy Eleven a Canal+. Eksperci z rynku medialnego są jednak zdania, że będzie to bardzo trudne.

Warto dodać, że prawa transmisyjne nie obowiązują na tylko jeden sezon. Cios jest o tyle mocniejszy, że prawa do ukazywania angielskiej Premier League zostały wykupione na lata od 2022 do 2028. Przypomnijmy że w przeszłości Canal+ traciło już Bundesligę czy Ligę Mistrzów, ale nie były to rozgrywki tak silnie związane ze stacją jak właśnie angielska ekstraklasa. Można powiedzieć, że była to swego rodzaju karta przetargowa w walce o abonentów. Jak jednak widać, nic nie trwa wiecznie i Canal+ będzie musiało zawalczyć o inne rozgrywki sportowe, by z powrotem przyciągnąć do siebie kibiców sportu.

Czym jest Viaplay i jaką ma ofertę sportową?

Viaplay pochodzi ze Skandynawii, ale od sierpnia roku 2021 rozpoczęła także działalność w Polsce. Platforma rozwija się szczególnie szybko jeśli chodzi o rynek sportowy i niejako przeciera szlaki dla tego typu platform streamingowych. Osoby, które zdecydują się na wykupienie abonamentu mają dostęp do rozgrywek Bundesligi, które cieszą się w Polsce dużą popularnością ze względu na występy Roberta Lewandowskiego, a także Ligi Europy, Ligi Konferencji czy Copa America. Wraz z rozszerzeniem pakietu sportowego o Premier League możemy spodziewać się sporemu napływu kibiców angielskich rozgrywek piłkarskich. A warto zauważyć, że Manchester United, Chelsea czy Liverpool to drużyny z ogromną ilością fanów w Polsce. Znaczący jest także fakt, iż od 2023 roku na antenach Viaplay będzie można oglądać Formułę 1.

Koszt miesięcznej subskrypcji Viaplay wynosi 34 złoty i po uiszczeniu opłaty otrzymujemy dostęp do wszystkich materiałów na platformie. A warto zauważyć, że streaming ten oferuje nie tylko rozgrywki sportowe. Viaplay to bowiem także różnorodne filmy i seriale, których baza stale się powiększa. O tym że platforma koncentruje się na polskim rynku może świadczyć fakt, że pozyskała prawa do transmisji KSW. Możemy więc być pewni, że wraz z rozwojem Viaplay uzyskamy jeszcze większą ilość programów i wydarzeń sportowych dedykowanych dla polskich kibiców, a także pozyskanie ekspertów z konkurencyjnych stacji.

Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.