,

Transmisje Premier League od sezonu 2022/2023 w Viaplay

Stało się to czego spodziewaliśmy się od dawna. Nordic Entertainment Group, czyli przedsiębiorstwo zarządzające sportowa platformą streamingową Viaplay przejęło prawa transmisyjne do pokazywania spotkań Premier League od sezonu 2022/2023. Dla polskich kibiców oznacza to, że po raz pierwszy od 20 lat nie obejrzą rozgrywek angielskiej ekstraklasy na stacjach Canal+. Co ta zmiana oznacza dla rynku medialnego i jak duży jest to cios dla Canal+?

Fot. MDI / schutterstock.com

Premier League w Viaplay od przyszłego sezonu

Najlepsza krajowa liga piłkarska na świecie nie będzie już transmitowana na stacjach Canal+ Polska. Ta wiadomość jest ogromnym zaskoczeniem dla wszystkich fanów piłki nożnej. Angielską ekstraklasę pokazywano w tym samym miejscu od późnych lat 90., ale jak widać zmiany są nieuchronne szczególnie w branży medialnej. Kibicom może brakować swoich ulubionych programów czy komentatorów, do których przyzwyczaili się przez ponad 20 lat. W Polsce Premier League ma ogromną ilość fanów, a kibice są wierni swoim ulubionym zespołom. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że zdecydują się oni na wykupienie abonamentu Viaplay, a zrezygnują z dotychczasowych usług Canal+. Oczywiście przy stacji pozostaną osoby, które oglądają Ekstraklasę, amerykańską NBA czy też inne sporty, ale ciężko będzie zachować przy sobie kibiców angielskiej ligi. Jedyna możliwość to wykupienie sublicencji od Viaplay. W Polsce na tej zasadzie dzielone są prawa do transmisji ligi hiszpańskiej pomiędzy Eleven a Canal+. Eksperci z rynku medialnego są jednak zdania, że będzie to bardzo trudne.

Warto dodać, że prawa transmisyjne nie obowiązują na tylko jeden sezon. Cios jest o tyle mocniejszy, że prawa do ukazywania angielskiej Premier League zostały wykupione na lata od 2022 do 2028. Przypomnijmy że w przeszłości Canal+ traciło już Bundesligę czy Ligę Mistrzów, ale nie były to rozgrywki tak silnie związane ze stacją jak właśnie angielska ekstraklasa. Można powiedzieć, że była to swego rodzaju karta przetargowa w walce o abonentów. Jak jednak widać, nic nie trwa wiecznie i Canal+ będzie musiało zawalczyć o inne rozgrywki sportowe, by z powrotem przyciągnąć do siebie kibiców sportu.

Czym jest Viaplay i jaką ma ofertę sportową?

Viaplay pochodzi ze Skandynawii, ale od sierpnia roku 2021 rozpoczęła także działalność w Polsce. Platforma rozwija się szczególnie szybko jeśli chodzi o rynek sportowy i niejako przeciera szlaki dla tego typu platform streamingowych. Osoby, które zdecydują się na wykupienie abonamentu mają dostęp do rozgrywek Bundesligi, które cieszą się w Polsce dużą popularnością ze względu na występy Roberta Lewandowskiego, a także Ligi Europy, Ligi Konferencji czy Copa America. Wraz z rozszerzeniem pakietu sportowego o Premier League możemy spodziewać się sporemu napływu kibiców angielskich rozgrywek piłkarskich. A warto zauważyć, że Manchester United, Chelsea czy Liverpool to drużyny z ogromną ilością fanów w Polsce. Znaczący jest także fakt, iż od 2023 roku na antenach Viaplay będzie można oglądać Formułę 1.

Koszt miesięcznej subskrypcji Viaplay wynosi 34 złoty i po uiszczeniu opłaty otrzymujemy dostęp do wszystkich materiałów na platformie. A warto zauważyć, że streaming ten oferuje nie tylko rozgrywki sportowe. Viaplay to bowiem także różnorodne filmy i seriale, których baza stale się powiększa. O tym że platforma koncentruje się na polskim rynku może świadczyć fakt, że pozyskała prawa do transmisji KSW. Możemy więc być pewni, że wraz z rozwojem Viaplay uzyskamy jeszcze większą ilość programów i wydarzeń sportowych dedykowanych dla polskich kibiców, a także pozyskanie ekspertów z konkurencyjnych stacji.

Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.