,

Słownik bukmacherski – skróty i terminy, które warto znać

Z roku na rok grono użytkowników korzystających z zakładów bukmacherskich powiększa się. Wpływa na to nie tylko zwiększenie zainteresowania sportem, lecz również poszerzaniem się ofert legalnych bukmacherów, którzy starają się jak najlepiej dostosować do potrzeb użytkowników. Wytrawni gracze posługują się wieloma sformułowaniami, które dla laików mogą brzmieć niezrozumiale. Jakie skróty i terminy warto zatem znać?

Czy oba zespoły strzelą bramkę

Niemal każdy gracz ma swój słownik bukmacherski – skróty i terminy, które warto znać. Zdecydowanie jednym z najpopularniejszych skrótów ze słownika bukmacherskiego jest BTTS. Pochodzi od angielskiego wyrażenia “both teams to score”, co znaczy “obie drużyny strzelą bramkę” i odnosi się do zakładów bukmacherskich z oferty na piłkę nożną. Bez względu na ligę, czy konkretne zespoły, jest to jedna z pierwszych opcji rozważanych przez graczy. Ma ją w swojej ofercie także bukmacher BetCris, który oferuje dla nowych graczy bonus powitalny. Dostęp do niego zyskacie wpisując kod promocyjny BetCris. W przypadku BTTS, tak naprawdę szanse na wytypowanie poprawnego rozstrzygnięcia wynoszą dokładnie 50%. Idąc tym tokiem rozumowania obstawiając zwycięzcę danego meczu mamy dużo mniejszą szansę, bo 33%. Wynika to z faktu, że możemy wybrać zwycięstwo zespołu A, lub B, a także remis.

Mało która taśma zagrana za pośrednictwem zakładów bukmacherskich nie zawiera zakładu typu handicap. Co kryje się za tym terminem? Najprościej mówiąc jest to zakład, w którym do wyniku końcowego danego spotkania dodajemy lub odejmujemy, jednej z drużyn/zawodnikowi, dodatkową wartość np. gole lub punkty. Przykładowo, gramy handicap -1.5 na Bayern Monachium w meczu z Borussią Dortmund. Oznacza to, że domyślnie dla nas Bawarczycy rozpoczynając mecz z ujemnymi bramkami. W tym wypadku 1.5 gola. Na start rywalizacji tracą i muszą strzelić przynajmniej dwa gole, żeby rezultat był dla nich korzystny. Żeby zakład został rozliczony jako wygrany, Bayern musiałby w tym przypadku wygrać np 2:0, 3:1, 4:2 i tak dalej.

W temacie gotówki

Zwrotami, które warto posiadać w swoim słowniku bukmacherskim są także wyrażenia związane z naszymi środkami, czyli cashback i cashout. Pierwszy termin oznacza najprościej rzecz ujmując zwrot środków na nasze konto. Jeżeli jakiś bukmacher w swoim bonusie powitalnym oferuje cashback za pierwszy zakład, znaczy to, że w przypadku niepoprawnego wytypowania danego zdarzenia, pieniądze zostaną zwrócone na nasze konto. Taką możliwość przewiduje bukmacher Betters, a wpisując kod promocyjny Betters otrzymacie dostęp do bonusu powitalnego.

Cashout oznacza możliwość wcześniejszego wycofania zakładu, lub inaczej to określając, wcześniejszej wypłaty środków, przed zamknięciem kuponu. Jest to korzystna opcja, zwłaszcza, jeśli postanowiliśmy zmienić zdanie odnośnie wyniku obstawionego już zdarzenia na kuponie, gdzie jest ich wiele. Przykładowo na kuponie z 10 zdarzeniami sześć okazało się już rozstrzygniętych na naszą korzyść i na ten moment wygraliśmy już pewną kwotę. Nie mamy przekonania odnośnie tego, czy pozostałe cztery także uda się trafić, więc korzystamy z opcji cashout i “wyciągamy” część potencjalnej wygranej. Działa to jednak też w drugą stronę. Gdyby okazało się, że pozostałe zdarzenia również rozstrzygnęły się dla nas korzystnie, z całą pewnością czulibyśmy irytację, że zdecydowaliśmy się przedwcześnie zamknąć kupon.

Czy można być czegoś w sporcie pewnym?

Popularnym wyrażeniem wśród gracz, nader często wykorzystywanym w konwersacjach, zwłaszcza na forach o tej tematyce, jest “pewniaczek”. Oznacza to zakład, który naszym zdaniem jest w przypadku danego wydarzenia sportowego czymś pewnym, czymś co na pewno się wydarzy. Wygrana Manchesteru City w spotkaniu z Watfordem? Pewniaczek. To, że Karim Benzema strzeli gola w najbliższym meczu Realu Madryt? Zdecydowanie pewniaczek. Gracze często w sposób humorystyczny wykorzystują to wyrażenie, zdając sobie sprawę, że w przypadku sportu nigdy do końca nie można być pewnym rozstrzygnięcia.

Będąc bogatsi w wiedzę na temat tych skrótów i terminów ze słowniczka bukmacherskiego, możecie bez wstydu włączyć się w działalność tamtejszych społeczności, a także samemu spróbować swoich sił w typowaniu.

 

 

Nikodem Potocki
Nikodem Potockihttps://www.facebook.com/red.nikodem.potocki/
Absolwent informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizujący się w Big Data. Moja pasja to sport, w szczególności piłka nożna, siatkówka i MMA. Z wyboru kibic Atalanty Bergamo i Warty Poznań. Dążę do tego, by moje teksty łączyły sferę zawodową i zainteresowania.

Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.